Biuletyn Informacji Publicznej
StartZadaj pytanieeKartkiStara strona Szukaj
Wiadomości z Polski   |   Wiadomości ze Świata   |   Rozkład PKP   |   Rozkład PKS   |   Rozkład LOT   |   Kursy walut   |   Giełda   |   Lotto   |   Pogoda   |   
WiadomościArchiwum wiadomościOgłoszenia i komunikatyZNANI DZIERZGONIANIEInformacje ogólnePlan miastaAtrakcje turystycznePlan gminyHistoria DzierzgoniaRowerowy Szlak Zamków PowiślaHerb DzierzgoniaBaza noclegowaSzlak Zamków GotyckichOcalić Narodową Spuściznę - Kapliczki PrzydrożneSzlaki rowerowe w okolicach DzierzgoniaGimnazjumZespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w BągarcieSzkoła Podstawowa w BrukuTęczowe Przedszkole w DzierzgoniuDzierzgoński Ośrodek KulturyZdjęciaWładze gminyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza DzierzgoniaReferat FinansowyReferat OrganizacyjnyReferat Techniczno-InwestycyjnyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza Dzierzgonia 2016Referat ds. Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Ochrony ŚrodowiskaUrząd Stanu Cywilnego/ stanowisko ds. działalności gospodarczejReferat Spraw Społecznych, Obywatelskich, Oświaty, Kultury i ZdrowiaTelefony kontaktoweDane teleadresoweSkład Rady MiejskiejOgłoszenia o sesjachOgłoszenia i sprawozdaniaTerminy dotyczące opłat i podatkówPoradnik klientaZamówienia publiczneEuropejski Fundusz SpołecznyProgram Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013Regionalny Program OperacyjnyNorweski Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru GospodarczegoRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - PSZOKAzbestHarmonogram usług wywozu odpadów komunalnych z terenu Gminy DzierzgońUchwałyPodmioty odpowiedzialne za odbiór odpadów z terenu Gminy DzierzgońDruki do pobraniaPUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW (PSZOK)Osiągnięte poziomy recyklinguMiejsca zagospodarowania odpadówAnaliza stanu gospodarki odpadami komunalnymiRejestr Działalności RegulowanejI „ABC o azbeście”II „Azbestowe archiwum”Godziny otwarcia centrum sportowo rekreacyjnegoGodziny otwarcia boiska ORLIKPodstawowe InformacjePodmiotyAktualnościHistoria regionuKontakt

EURO-INFO
Drukuj 
Data dodania: 10-06-2013
Marzec 2013

 

EURO-INFO

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Dzierzgoń rozpoczyna cykl zatytułowany EURO-INFO, w którym co miesiąc znajdą się najważniejsze informacje z Unii Europejskiej.

ROK 2013 – EUROPEJSKI ROK OBYWATELI

Czy wiesz, że Komisja Europejska ustanowiła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli? Jest to rok poświęcony Nam i Naszym prawom. Jest to również ważny moment dla Unii, gdyż w tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia obywatelstwa UE, wprowadzonego Traktatem z Maastricht w 1993 r. Jest to również rok poprzedzający wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest to również rok poprzedzający wybory do Parlamentu Europejskiego. Ale czy wiemy co tak naprawdę daje nam to obywatelstwo? Czy znamy swoje prawa i czy umiemy je egzekwować, gdy dzieje się nam źle?

Dzięki obywatelstwu UE – które nie zastępuje obywatelstwa krajowego, lecz uzupełnia je – wszyscy obywatele 27 państw członkowskich UE mają pakiet dodatkowych praw. Obejmują one prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie UE zamieszkania, prawo do ochrony w placówkach konsularnych dowolnego państwa UE za granicą na tych samych warunkach co obywatele tego państwa, a także prawo do złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego, czy skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Najbardziej cenionym prawem wynikającym z obywatelstwa UE jest swoboda przemieszczania się.

Europejski Rok Obywateli jest okazją do wyjaśnienia przysługujących nam praw i zadbania o to, byśmy jako obywatele byli ich świadomi i nie mieli trudności z ich wykonywaniem. Jest to czas, byśmy wszyscy wzięli odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość.

PODRÓŻOWANIE W UE – BEZPIECZNE I WYGODNE

**** Równy dostęp do pociągu

Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny mieć swobodny dostęp do transportu kolejowego. Jest to możliwe, poprzez usuwanie barier lub zapobieganie ich powstawaniu. Komisja Europejska wprowadza wymóg, zgodnie z którym nowa lub modernizowana infrastruktura kolejowa musi być łatwo dostępna, np. przejścia wolne od przeszkód, punkty sprzedaży biletów, punkty informacyjne, toalety, informacje wizualne i głosowe, szerokość i wysokość peronów, pomoc przy wsiadaniu. Elementy ułatwiające dostęp do kolei przyczyniają się do poprawy wrażeń z podróży wśród wszystkich pasażerów oraz ułatwiają wprowadzenie zmian w sektorze kolejowym, ponieważ jedno wspólne rozwiązanie sprawdzi się w całej UE.

***** Prawo przed odlotem

Najnowsze propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wzmocnienia i rozszerzenia praw pasażerów linii lotniczych koncentrują się na prawie do informacji, opieki i zmiany planu podróży w sytuacji, gdy pasażerowie utkną na lotnisku. Aby podróżujący naprawdę mogli korzystać z przysługujących im praw, usprawnione zostaną procedury składania skarg oraz środki egzekwowania prawa. Prawdziwym priorytetem zablokowanych pasażerów jest po prostu jak najszybszy powrót do domu. Dlatego Unia kładzie nacisk na zapewnienie informacji, opieki i skutecznej zmiany planu podróży. Chodzi przede wszystkim o to, aby pasażerowie jak najszybciej dotarli do swojego celu i aby linie lotnicze dysponowały czasem potrzebnym na rozwiązanie problemów.

**** Ochrona podróżujących autobusami i autokarami

Od 1 marca 2013 r. obowiązuje Rozporządzenie PE, które zapewnia nowe prawa podróżującym tymi środkami transportu w całej UE. W rozporządzeniu ustanowiono podstawowe prawa podróżnych, a na przewoźników autobusowych i autokarowych oraz na zarządców terminali nałożono szereg obowiązków związanych z odpowiedzialnością wobec pasażerów. Ustanowione niezależne organy krajowe w każdym państwie członkowskim UE będą egzekwować stosowanie rozporządzenia i mogą, w razie potrzeby, nakładać kary.

**** Bezpieczniej na drogach

Celem europejskiego programu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Do wdrażanych od niedawna kluczowych inicjatyw należą m.in.: bardziej rygorystyczne zasady regulujące dostęp młodych osób do motocykli o dużej mocy, a także krajowe i transgraniczne egzekwowanie przepisów mające na celu umożliwienie skuteczniejszego prowadzenia postępowań w sprawie przestępstw lub wykroczeń drogowych popełnionych za granicą (prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenie dopuszczalnej prędkości itp.).

BEZPIECZNE LEKI I KOSMETYKI

**** Trójkąt bezpieczeństwa leku

Od września na opakowaniach niektórych leków sprzedawanych w Europie pojawi się nowy symbol – "odwrócony trójkąt". To informacja dla lekarzy i pacjentów, że dany specyfik podlega dodatkowemu monitorowaniu - korzystający z niego pacjenci będą zachęcani do zgłaszania niepożądanych działań ubocznych lekarstwa, co pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa terapii w przyszłości.

**** Kosmetyki bez wykorzystywania zwierząt

Koniec z testowaniem kosmetyków na zwierzętach. 11 marca upłynął ostatni termin, dotyczący stopniowego wycofywania w Europie takich testów. Kosmetyków testowanych na zwierzętach nie wolno już wprowadzać na rynek UE. Jest to zgodne z silnym przekonaniem wielu obywateli Europy: potrzeba rozwoju kosmetyków nie usprawiedliwia przeprowadzania testów na zwierzętach.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

**** Europo, mam ci coś do powiedzenia…

Czy chciałbyś wygrać sprzęt fotograficzny wartości do 2 tys. euro i trzydniową wycieczkę do Brukseli dla dwóch osób? Jeśli tak, pora chwycić za aparat i zacząć pstrykać zdjęcia! W ramach Europejskiego Roku Obywateli 2013 Grupa PSE w Komitecie Regionów organizuje szóstą edycję konkursu fotograficznego.

Tytuł konkursu „Europo, mam ci coś do powiedzenia” to wyzwanie dla fotografów amatorów, którzy mają uchwycić na zdjęciu to, czego oczekują od Europy: na przykład wspólnego tworzenia Europy, tego, co to znaczy bycie obywatelem europejskim, określenia swojego miejsca w Europie. Konkurs trwa od 1 marca do 30 czerwca br. Udział w nim mogą wziąć mieszkańcy Europy, którzy ukończyli 18 lat. Jury złożone z członków Grupy PSE w KR-ze reprezentujących władze lokalne i regionalne w UE i z przedstawicieli środowisk fotografów zawodowych wybierze trzy najlepsze zdjęcia. Ponadto we wrześniu publiczność będzie mogła wybrać czwartego zwycięzcę drogą elektroniczną na naszej stronie Facebook (www.facebook.com/pesgroupcor).

Więcej informacji dotyczących konkursu i materiały promocyjne można znaleźć na stronie bit.ly/tell-europe

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Dzierzgoń

ul. Wojska Polskiego 3; 82-440 Dzierzgoń

tel. (055) 276 25 79; faks: (055) 276 25 70

e-mail: europedirect-dzierzgon@dzierzgon.com.pl

www.europedirect-dzierzgon.com

2305 raz(y) oglądano.
W górę
Wiadomości
26-06-2017
Koniec Roku Szkolnego
W ubiegłym tygodniu we wszystkich naszych placówkach edukacyjnych uroczyście zakończono rok szkolny 2016/17. W czwartek jako pierwsi mury swojej szkoły opuścili absolwenci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu. W uroczystości wręczenia świadectw wzięła udział Zastępca Burmistrza Dzierzgonia Pani Alicja Podlewska. Była to z pewnością najważniejsza uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 z powodu konieczności wygaszenia gimnazjów. Od nowego roku budynek ten będzie częścią Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu.W piątek zakończenie roku miały Szkoły Podstawowe z Bągartu, Bruku i Dzierzgonia. Tu wyjątkowo w tym roku nie było absolwentów, gdyż obecni uczniowie klas szóstych rozpoczną naukę — według nowego systemu oświaty — w klasach siódmych. Oczywiście jak co roku najlepsi uczniowie zostali nagrodzenie zarówno za wyniki w nauce, jak i w zachowaniu. Czas teraz na zasłużony odpoczynek!Drogie dzieci życzymy Wam szczęśliwych, zdrowych, udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Bawcie się dobrze!
czytaj więcej...
23-06-2017
Życzenia na Dzień Ojca
Z okazji Dnia Ojca wszystkim Tatom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i rodzicielskiego szczęścia. Życzymy Wam, abyście zawsze byli godnymi autorytetami dla swoich dzieci, a w wirze codziennych obowiązków zawsze znaleźli czas dla swoich dzieci.  Dziękujemy, że jesteście zawsze przy nas!
czytaj więcej...
22-06-2017
Powitanie Lata 2017
Piknik Charytatywny! Podaj Łapę na Powitanie Lata! 1 lipca od godz. 14:00 w Dzierzgoniu. Zapraszamy!
czytaj więcej...
21-06-2017
Barszcz Sosnowskiego
Uwaga Barszcz Sosnowskiego!W związku z faktem, że rozpoczyna się lato, wzrasta także zagrożenie poparzeniem Barszczem Sosnowskiego. To szczególnie niebezpieczna roślina dla życia i zdrowia ludzkiego.We wszystkich jej częściach, (łodygach, liściach, korzeniach) znajdują się olejki eteryczne, które w kontakcie ze skórą powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetlaniu światłem słonecznym (promienie UV) już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin. Skutki oparzenia można odczuwać nawet przez parę lat!W przypadku kontaktu z tą rośliną należy przemyć skórę woda z mydłem i unikać światła słoneczneg
czytaj więcej...
21-06-2017
Zmiana nazw ulic - obowiązki mieszkańca
Drodzy mieszkańcy! Od 20 czerwca w naszym mieście obowiązują nowe nazwy dwóch ulic — Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego oraz Osiedle im. Ignacego Krasickiego. To tej pory obie ulice nosiły imiona patronów komunistycznych. Gmina Dzierzgoń na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego została zobligowana do zmiany tych nazw. Ustawa dekomunizacyjna przewiduje znaczne ograniczenie kosztów związanych ze zmianą nazw ulic dla mieszkańców:Art. 5 ust. 2 wspomnianej wyżej Ustawy przesądza, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową — są one nadal ważne, co oznacza, że:Nie trzeba wymieniać dokumentów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę — będą ważne, dopóki nie upłynie ich termin ważności.Zmiana nazwy ulicy nie będzie powodować problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.Co więcej, nie ma opłat za zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych, ponieważ zgodnie z Ustawą (art. 5. ustęp 1): „pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat”.Niestety w dalszym ciągu na mieszkańcach spoczywa obowiązek poinformowania o tym fakcie wszelkich dostawców mediów, banków, innych instytucji, Urzędów Skarbowych itp.Podobny obowiązek niestety związany z poniesieniem kosztów mają firmy, które muszą zmienić pieczątki oraz materiały promocyjne takie jak wizytówki czy szyldy reklamowe.
czytaj więcej...

Kalendarz

Fotogaleria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copytright © 2008 Gmina Dzierzgoń. Wszelkie prawa zastrzeżone. Licznik odwiedzin: 1193879
webmasters: K.S. & S.R.