Biuletyn Informacji Publicznej
StartZadaj pytanieeKartkiStara strona Szukaj
Wiadomości z Polski   |   Wiadomości ze Świata   |   Rozkład PKP   |   Rozkład PKS   |   Rozkład LOT   |   Kursy walut   |   Giełda   |   Lotto   |   Pogoda   |   
WiadomościArchiwum wiadomościOgłoszenia i komunikatyZNANI DZIERZGONIANIEInformacje ogólnePlan miastaAtrakcje turystycznePlan gminyHistoria DzierzgoniaRowerowy Szlak Zamków PowiślaHerb DzierzgoniaBaza noclegowaSzlak Zamków GotyckichOcalić Narodową Spuściznę - Kapliczki PrzydrożneSzlaki rowerowe w okolicach DzierzgoniaGimnazjumZespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w DzierzgoniuSzkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w BągarcieSzkoła Podstawowa w BrukuTęczowe Przedszkole w DzierzgoniuDzierzgoński Ośrodek KulturyZdjęciaWładze gminyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza DzierzgoniaReferat FinansowyReferat OrganizacyjnyReferat Techniczno-InwestycyjnyInformacja z międzysesyjnej pracy Burmistrza Dzierzgonia 2016Referat ds. Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości i Ochrony ŚrodowiskaUrząd Stanu Cywilnego/ stanowisko ds. działalności gospodarczejReferat Spraw Społecznych, Obywatelskich, Oświaty, Kultury i ZdrowiaTelefony kontaktoweDane teleadresoweSkład Rady MiejskiejOgłoszenia o sesjachOgłoszenia i sprawozdaniaTerminy dotyczące opłat i podatkówPoradnik klientaZamówienia publiczneEuropejski Fundusz SpołecznyProgram Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013Regionalny Program OperacyjnyNorweski Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru GospodarczegoAzbestHarmonogram usług wywozu odpadów komunalnych z terenu Gminy DzierzgońUchwałyPodmioty odpowiedzialne za odbiór odpadów z terenu Gminy DzierzgońDruki do pobraniaPUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW (PSZOK)Osiągnięte poziomy recyklinguMiejsca zagospodarowania odpadówAnaliza stanu gospodarki odpadami komunalnymiRejestr Działalności RegulowanejI „ABC o azbeście”II „Azbestowe archiwum”Godziny otwarcia centrum sportowo rekreacyjnegoGodziny otwarcia boiska ORLIKPodstawowe InformacjePodmiotyAktualnościHistoria regionuKontakt

EURO-INFO
Drukuj 
Data dodania: 10-06-2013
Marzec 2013

 

EURO-INFO

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Dzierzgoń rozpoczyna cykl zatytułowany EURO-INFO, w którym co miesiąc znajdą się najważniejsze informacje z Unii Europejskiej.

ROK 2013 – EUROPEJSKI ROK OBYWATELI

Czy wiesz, że Komisja Europejska ustanowiła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli? Jest to rok poświęcony Nam i Naszym prawom. Jest to również ważny moment dla Unii, gdyż w tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia obywatelstwa UE, wprowadzonego Traktatem z Maastricht w 1993 r. Jest to również rok poprzedzający wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest to również rok poprzedzający wybory do Parlamentu Europejskiego. Ale czy wiemy co tak naprawdę daje nam to obywatelstwo? Czy znamy swoje prawa i czy umiemy je egzekwować, gdy dzieje się nam źle?

Dzięki obywatelstwu UE – które nie zastępuje obywatelstwa krajowego, lecz uzupełnia je – wszyscy obywatele 27 państw członkowskich UE mają pakiet dodatkowych praw. Obejmują one prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie UE zamieszkania, prawo do ochrony w placówkach konsularnych dowolnego państwa UE za granicą na tych samych warunkach co obywatele tego państwa, a także prawo do złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego, czy skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Najbardziej cenionym prawem wynikającym z obywatelstwa UE jest swoboda przemieszczania się.

Europejski Rok Obywateli jest okazją do wyjaśnienia przysługujących nam praw i zadbania o to, byśmy jako obywatele byli ich świadomi i nie mieli trudności z ich wykonywaniem. Jest to czas, byśmy wszyscy wzięli odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość.

PODRÓŻOWANIE W UE – BEZPIECZNE I WYGODNE

**** Równy dostęp do pociągu

Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny mieć swobodny dostęp do transportu kolejowego. Jest to możliwe, poprzez usuwanie barier lub zapobieganie ich powstawaniu. Komisja Europejska wprowadza wymóg, zgodnie z którym nowa lub modernizowana infrastruktura kolejowa musi być łatwo dostępna, np. przejścia wolne od przeszkód, punkty sprzedaży biletów, punkty informacyjne, toalety, informacje wizualne i głosowe, szerokość i wysokość peronów, pomoc przy wsiadaniu. Elementy ułatwiające dostęp do kolei przyczyniają się do poprawy wrażeń z podróży wśród wszystkich pasażerów oraz ułatwiają wprowadzenie zmian w sektorze kolejowym, ponieważ jedno wspólne rozwiązanie sprawdzi się w całej UE.

***** Prawo przed odlotem

Najnowsze propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wzmocnienia i rozszerzenia praw pasażerów linii lotniczych koncentrują się na prawie do informacji, opieki i zmiany planu podróży w sytuacji, gdy pasażerowie utkną na lotnisku. Aby podróżujący naprawdę mogli korzystać z przysługujących im praw, usprawnione zostaną procedury składania skarg oraz środki egzekwowania prawa. Prawdziwym priorytetem zablokowanych pasażerów jest po prostu jak najszybszy powrót do domu. Dlatego Unia kładzie nacisk na zapewnienie informacji, opieki i skutecznej zmiany planu podróży. Chodzi przede wszystkim o to, aby pasażerowie jak najszybciej dotarli do swojego celu i aby linie lotnicze dysponowały czasem potrzebnym na rozwiązanie problemów.

**** Ochrona podróżujących autobusami i autokarami

Od 1 marca 2013 r. obowiązuje Rozporządzenie PE, które zapewnia nowe prawa podróżującym tymi środkami transportu w całej UE. W rozporządzeniu ustanowiono podstawowe prawa podróżnych, a na przewoźników autobusowych i autokarowych oraz na zarządców terminali nałożono szereg obowiązków związanych z odpowiedzialnością wobec pasażerów. Ustanowione niezależne organy krajowe w każdym państwie członkowskim UE będą egzekwować stosowanie rozporządzenia i mogą, w razie potrzeby, nakładać kary.

**** Bezpieczniej na drogach

Celem europejskiego programu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Do wdrażanych od niedawna kluczowych inicjatyw należą m.in.: bardziej rygorystyczne zasady regulujące dostęp młodych osób do motocykli o dużej mocy, a także krajowe i transgraniczne egzekwowanie przepisów mające na celu umożliwienie skuteczniejszego prowadzenia postępowań w sprawie przestępstw lub wykroczeń drogowych popełnionych za granicą (prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenie dopuszczalnej prędkości itp.).

BEZPIECZNE LEKI I KOSMETYKI

**** Trójkąt bezpieczeństwa leku

Od września na opakowaniach niektórych leków sprzedawanych w Europie pojawi się nowy symbol – "odwrócony trójkąt". To informacja dla lekarzy i pacjentów, że dany specyfik podlega dodatkowemu monitorowaniu - korzystający z niego pacjenci będą zachęcani do zgłaszania niepożądanych działań ubocznych lekarstwa, co pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa terapii w przyszłości.

**** Kosmetyki bez wykorzystywania zwierząt

Koniec z testowaniem kosmetyków na zwierzętach. 11 marca upłynął ostatni termin, dotyczący stopniowego wycofywania w Europie takich testów. Kosmetyków testowanych na zwierzętach nie wolno już wprowadzać na rynek UE. Jest to zgodne z silnym przekonaniem wielu obywateli Europy: potrzeba rozwoju kosmetyków nie usprawiedliwia przeprowadzania testów na zwierzętach.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

**** Europo, mam ci coś do powiedzenia…

Czy chciałbyś wygrać sprzęt fotograficzny wartości do 2 tys. euro i trzydniową wycieczkę do Brukseli dla dwóch osób? Jeśli tak, pora chwycić za aparat i zacząć pstrykać zdjęcia! W ramach Europejskiego Roku Obywateli 2013 Grupa PSE w Komitecie Regionów organizuje szóstą edycję konkursu fotograficznego.

Tytuł konkursu „Europo, mam ci coś do powiedzenia” to wyzwanie dla fotografów amatorów, którzy mają uchwycić na zdjęciu to, czego oczekują od Europy: na przykład wspólnego tworzenia Europy, tego, co to znaczy bycie obywatelem europejskim, określenia swojego miejsca w Europie. Konkurs trwa od 1 marca do 30 czerwca br. Udział w nim mogą wziąć mieszkańcy Europy, którzy ukończyli 18 lat. Jury złożone z członków Grupy PSE w KR-ze reprezentujących władze lokalne i regionalne w UE i z przedstawicieli środowisk fotografów zawodowych wybierze trzy najlepsze zdjęcia. Ponadto we wrześniu publiczność będzie mogła wybrać czwartego zwycięzcę drogą elektroniczną na naszej stronie Facebook (www.facebook.com/pesgroupcor).

Więcej informacji dotyczących konkursu i materiały promocyjne można znaleźć na stronie bit.ly/tell-europe

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Dzierzgoń

ul. Wojska Polskiego 3; 82-440 Dzierzgoń

tel. (055) 276 25 79; faks: (055) 276 25 70

e-mail: europedirect-dzierzgon@dzierzgon.com.pl

www.europedirect-dzierzgon.com

2160 raz(y) oglądano.
W górę
Wiadomości
24-03-2017
Dzień Wody
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, w związku z czym dziś odbył się spacer "Biegiem Wody". W spacerze wzięli udział uczniowie ze SP w Dzierzgoniu pod opieką Pani Reginy Pozorskiej oraz gimnazjum pod opieką Pani Magdaleny Malinowskiej. Dzięki Rejonowemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji uczniowie odwiedzili Stacje Uzdatniania Wody, w której dowiedzieli się m. inn. skąd pochodzi woda, i jakie procesy przechodzi, aby mogła znaleźć się w naszych kranach. Następnym punktem wycieczki była oczyszczalnia ścieków. Tam dowiedzieliśmy się o oczyszczaniu naszych ścieków i procesach im towarzyszących. Ważną lekcją było pokazanie uczniom procesu wstępnego oczyszczania ścieków, w którym to mechanicznie oddzielane są odpady, które nigdy nie powinny znaleźć się tam znaleźć (woreczki foliowe, plastikowe opakowania, resztki obiadowe itp.) Uczniowie dowiedzieli się, że ścieki to nie tylko odpad, ale także (odpowiednio przerobiony) cenny surowiec do użyźniania gleby. W przyszłości planujemy kolejne tego typu wycieczki po naszej gminie. GALERIA:  https://www.facebook.com/urzad.dzierzgon/posts/1670656323228885
czytaj więcej...
24-03-2017
Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. Stanisława Filipowicza
W dniu 25 marca (sobota) o godz. 14.00 w Sali konferencyjnej Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego S.A. w Dzierzgoniu odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Filipowicza. Stanisław Filipowicz (ur. 1934 w Wilnie, zm. 3 czerwca 1996 w Dzierzgoniu). Pracował w szkole, w domu dziecka, na Politechnice Gdańskiej jako laborant i w klubach sportowych na etacie trenera lekkiej atletyki. W latach 1949/52 był więźniem polityczny oskarżonym o próbę obalenia ustroju. W latach 1976/86 kierował Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury. 
czytaj więcej...
23-03-2017
Ukryte Skarby Powiśla
Wczoraj w Dzierzgoniu zamontowano tablicę - mapę "Ukryte Skarby Powiśla". Sieć Ukryte Skarby Powiśla (USP) jest owocem spotkań grupy roboczej Dzierzgońskiej w skład której wchodzą przedstawiciele gmin oraz reprezentanci przedsiębiorstw i instytucji z Dzierzgonia, Malborka, Sztumu, Zalewa, Mikołajek Pomorskich, Rychlik Efektem prac członków jest bogata oferta zaprezentowana przez podmioty w dziedzinie: rzemiosła, turystyki, gastronomii, usług hotelarskich, aktywnych form spędzania czasu (opartych na jeździe konnej, sportach wodnych. W zamyśle członków spotkania ma być to sieć o charakterze ponadlokalnym, przyczyniająca się do promocji tych „ukrytych skarbów” jakie stanowią kreatywne podmioty regionu, w obszarze całego Euroregionu Bałtyk.
czytaj więcej...
23-03-2017
AKCJA ODDANIA KRWI ODWOŁANA!
Z uwagi na wysokie stany krwi oraz ze względu na racjonalną gospodarkę krwią Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku informuje, że w dniu 28 marca 2017 r. nie odbędzie się pobór krwi w ambulansie w Dzierzgoniu przed Urzędem Miejskim .Za utrudnienia przepraszamy.
czytaj więcej...
23-03-2017
Pomoc żywnościowa
Informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu kontynuuje współpracę z Pomorskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku w postaci realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.Osoby, które otrzymają skierowanie od pracowników socjalnych naszego Ośrodka, mogą skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie jest dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. Paczka żywnościowa dla 1 odbiorcy końcowego oznacza: minimum kilka (tj. co najmniej trzy) artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu w Podprogramie 2016. Osoby chętne do przystąpienia do Programu, które do tej pory nie korzystały z tej formy wsparcia, mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu. Wszelkie informacje uzyskają Państwo pod numerem telefonu 55 276 23 86.
czytaj więcej...

Kalendarz

Fotogaleria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copytright © 2008 Gmina Dzierzgoń. Wszelkie prawa zastrzeżone. Licznik odwiedzin: 1122098
webmasters: K.S. & S.R.